Poradnik

Ciąg w kominie - pytania i odpowiedzi

Ciąg w kominie - pytania i odpowiedzi

Co to jest ciąg komina oraz co zrobić, gdy jest zbyt słaby lub za mocny? Poniżej odpowiadamy na te kwestie.

Co to jest ciąg komina/siła ciągu komina?

To po prostu siła, która zasysa gazy i opary powstałe w trakcie spalania paliwa wzdłuż przewodu kominowego na zewnątrz budynku. Jest naturalna i powstaje dzięki grawitacji. Na jej wielkość mają wpływ takie czynniki jak: średnica i wysokość komina, wielkość urządzenia grzewczego, otaczające budynki i siła wiatru. Gazy spalinowe wydostające się z kotła są bardzo gorące, a przez to lżejsze od otaczającego je powietrza - dlatego wznoszą się do góry. Zdarza się jednak, że ciąg w danym kominie jest za słaby (najczęściej) lub za mocny.

Co zrobić, gdy ciąg kominowy jest zbyt słaby?

Słaby ciąg komina może powodować trudności w rozpaleniu paleniska, cofanie się dymu do pomieszczeń lub spowodować zatrzymanie pracy urządzenia grzewczego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w takim wypadku zwiększyć jego moc.

Przyczyny, które osłabiają siłę ciągu, są różne. To np.:

1. Zabrudzenia komina - zmniejszają średnicę przewodu oraz powodują tarcia, zwiększając tym samym opór w trakcie ulatywania gazów.

2. Nieszczelności komina - powodują, że powietrze ulatuje nie tylko do góry, ale także na boki,

3. Nieodpowiedni przekrój i wysokość - oba parametry mają wprost proporcjonalny wpływ na siłę ciągu, czyli im większa wysokość i średnica komina, tym silniejszy jest jego ciąg. Aby uniknąć problemów, przed zakupem komina stalowego należy dokładnie przeliczyć wszystkie parametry. Nasi eksperci pomogą Państwu w tej kwestii, aby zakupiony u nas komin działał bez zarzutu i był inwestycją na wiele lat.

4. Niewłaściwa izolacja cieplna - im komin jest cieplejszy, tym większa siła ciągu.

5. Opadający wiatr, który przydusza gazy wylatujące z komina, wtłaczając je z powrotem do środka. Czasami negatywny wpływ mają również otaczające dom drzewa i wysokie budynki.

Zwiększyć siłę ciągu kominowego można za pomocą kilku sposobów. Najlepiej jeszcze przed zakupem obliczyć dokładne parametry komina, które będą odpowiednie dla domu, lokalizacji i urządzenia grzewczego. Można zakupić nasady kominowe, które montuje się na wylocie komina. To tanie i efektywne rozwiązanie, które zwiększa ciąg i chroni komin przed wiatrem. Nasady dzielą się na stałe, które stabilnie znajdują się na kominie, oraz samonastawne. Te drugie dostosowują się do wiejącego wiatru, jeszcze bardziej chroniąc przed nim komin.

Droższym, ale bardzo efektywnym rozwiązaniem są wyciągi mechaniczne - inaczej mówiąc wentylatory na kominie. Zapewniają odpowiedni ciąg niezależnie od wysokości i średnicy komina, temperatury otoczenia i lokalizacji budynku. Uregulowany, optymalny ciąg pozwala na jak najefektywniejsze spalanie paliwa. Innym rozwiązaniem jest wentylator znajdujący się w środku systemu kominowego. Nie ochroni on jednak komina przed wiatrem i ze względu na położenie, musi być zamontowany razem z kominem. Natomiast nasady lub wyciągi mechaniczne mogą zostać zastosowane już po wybudowaniu komina stalowego.

Co zrobić, gdy ciąg kominowy jest za mocny?

Może się zdarzyć, że siła ciągu naszego komina będzie nie za słaba, ale za mocna. Powoduje to zbyt szybkie spalanie się paliwa oraz wydostawanie się większości pozyskanego ciepła na zewnątrz domu zamiast do jego środka. Konsekwencje tego problemu odczujemy bardzo szybko - dom będzie niedostatecznie ogrzany, a zakupione paliwo skończy się bardzo szybko. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i wyregulować ciąg. W tym celu stosuje się regulator ciągu montowany na czopuchu (łączniku między kotłem a kominem). 

 

powrót
 
 

Zapytaj fachowców
+48 587 336 467