Poradnik

Dlaczego system stalowy?

Dlaczego system stalowy?

Na początku należy podzielić systemy stalowe na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to wkłady stalowe, natomiast drugie to po prostu kominy. Poniżej wyjaśniamy, w jakich sytuacjach obiekty stalowe będą najlepszym rozwiązaniem.

WKŁADY STALOWE

To po prostu odcinki rur wykonane ze stali kwasoodpornej. Zazwyczaj stosuje się wkłady sztywne, połączone ze sobą kielichowo, ale czasem jedynym rozwiązaniem są wkłady elastyczne - kiedy kanał kominowy nie przebiega prostoliniowo. Wkłady elastyczne przypominają harmonijkę, są wykonane z jednego odcinka i nie mają połączeń.

Wkłady kominowe są potrzebne w sytuacjach, gdy:

Wprowadzenie wkładów kominowych jest proste. Są lekkie i łatwe w obsłudze, przez co można je wprowadzić nawet od góry. Należy je montować najszybciej dwa tygodnie po wybudowaniu komina murowanego, po zupełnym wyschnięciu zaprawy murarskiej - ponieważ stal kwasoodporna niszczy się pod wpływem działania zasad. Jeżeli chcemy zamontować wkład w kominie murowanym, który służył już wcześniej do ogrzewania domu węglem, przed instalacją wkładu trzeba bardzo dokładnie wyczyścić kanał dymowy. Inaczej sadza, która się w nim znajduje, może spowodować korozję zewnętrznej powierzchni wkładu.

Warto wiedzieć, że do kanałów o przekroju prostokątnym wprowadza się wkłady owalne, a do kwadratowych - okrągłe.

KOMINY STALOWE

Kominy stalowe dzielą się na jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Pierwsze składają się tylko z jednej warstwy stali i muszą mieć obudowę. Drugie, poza warstwą wewnętrzną, mają także warstwę izolacyjną (w postaci wełny mineralnej) oraz blachę zewnętrzną, przez co obudowa nie jest konieczna. Taka konstrukcja sprawia, że spaliny wewnątrz przewodu nie wychładzają się, a zewnętrzna część komina jest jednocześnie całkiem chłodna. Cały komin stalowy można wybudować w sytuacji, gdy:

 

powrót
 
 

Zapytaj fachowców
+48 587 336 467