Poradnik

Jak działa komin stalowy?

Jak działa komin stalowy?

Przy ogrzewaniu domu paliwem płynnym (olej opałowy) lub gazowym, przez komin wylatują gazy spalinowe i opary. W przypadku używania paliw stałych, kominem odprowadzane są także niespalone cząstki takie jak pyły dymnicowe.

Kominy stalowe są jednokanałowe - oznacza to, że wszystkie substancje wydostają się na zewnątrz tylko jednym kanałem.

PRACA KOMINA

Poniżej został opisany proces odprowadzania gazów od początku do końca w przykładowym systemie zawierającym elektrofiltr oraz wentylator. Powstałe w wyniku spalania gazy trafiają z kotła wprost do elektrofiltra. Urządzenie to, zwane także filtrem elektrostatycznym, pozwala na usunięcie cząsteczek pyłu lub cieczy za pomocą silnego pola elektrostatycznego.  Następnie gazy z elektrofiltra trafiają przez czopuch do przewodu kominowego. Czasami między filtrem elektrostatycznym a przewodem kominowym znajduje się jeszcze wentylator, który zwiększa ciąg komina. Do czego służy?

Gazy wydostają się przez komin dzięki odpowiedniej sile ciągu. Siła ciągu zasysa resztki spalania w górę komina i powoduje ich wydostanie się na zewnątrz budynku. Może być naturalna, bez zastosowania dodatkowych urządzeń, lub sztuczna, kiedy jest wspomagana przez dodatkowe urządzenia. Komin będzie pracował efektywnie tylko wtedy, jeśli siła ciągu będzie odpowiednia. Jeśli będzie za mała, spowoduje cofanie się spalin do przewodu komina, niepełne wykorzystanie paliwa a nawet przerwanie pracy urządzenia grzewczego. Za duża może z kolei prowadzić do zbyt szybkiego zużycia paliwa. Częstszym problemem jest jednak za słaba siła ciągu (Porady co można zrobić w takim wypadku znajdują się w artykule Siła ciągu - pytania i odpowiedzi).

Jeżeli ciąg komina jest odpowiedni, gazy trafiają do przewodu kominowego i bez problemu wydostają się na zewnątrz budynku. Na naszej stronie zakupią Państwo wszystkie niezbędne elementy dla sprawnego działania komina. W razie pytań lub wątpliwości służymy radą.

 

powrót
 
 

Zapytaj fachowców
+48 587 336 467